Sprawdź też
Hitmark Robotics

Zastosowanie druku w przemyśle - innowacje i korzyści

8 stycznia, 2024

Nowoczesne technologie wyznaczają standardy w wielu dziedzinach gospodarki i życia społecznego. Podobnie jest w druku przemysłowym, który czerpnie z liczne korzyści z wprowadzanych na szeroką skalę innowacji. Poznaj rozwiązania rewolucjonizujące branżę i dowiedz się, jakie przewagi konkurencyjne mogą przynieść Twojemu biznesowi. Tego wszystkiego dowiesz się z lektury naszego artykułu.

HRP – czyli nadruk wysokiej rozdzielczości drukarkami Tiflex

Jedną z wartych uwagi innowacji są drukarki HRP marki Tiflex. Wykorzystuje się je w druku przemysłowym do wykonywania precyzyjnych nadruku bezpośrednio na produktach i opakowaniach.

HRP to skrót od angielskiego „High Resolution Printing”, co oznacza wysoką rozdzielczość. Drukarki tej serii osiągają rekordową jak na standardy rozdzielczość pionową180 dpi. Dzięki temu możliwe staje się nanoszenie nawet bardzo drobnych elementów graficznych, takich jak logo firmy czy kody kreskowe. Wszystko na bieżąco, w trakcie pracy linii technologicznej. Druk przemysłowy odnosi wymierne korzyści za sprawą tej innowacji.

Pierwsza zaleta HRP to brak potrzeby etykietowania produktów i opakowań. Znakowanie odbywa się w jednym cyklu produkcyjnym, co eliminuje dodatkowe koszty i straty czasu. Po drugie – elastyczność. W razie potrzeby zmiany oznaczeń wystarczy zmodyfikować ustawienia w oprogramowaniu druku przemysłowego.

Kolejna korzyść wynikająca z tej innowacji to niezawodność. Drukarki Tiflex są przystosowane do intensywnej, wielogodzinnej pracy w trudnych warunkach fabrycznych. Można zapomnieć o zakłóceniach produkcji z powodu awarii sprzętu!

Laser CO2

Technologia laserowa zrewolucjonizowała przemysłowe procesy znakowania. Wykorzystanie wiązki laserowej CO2 w druku ułatwia nanoszenie trwałych oznaczeń na różnych powierzchniach. I to bez użycia tuszu czy innych materiałów eksploatacyjnych!

W rezultacie możliwe staje się szybkie i niezawodne znakowanie bez generowania kosztów zakupu atramentów. Co więcej, laser z powodzeniem nanosi oznaczenia na mokrych, tłustych czy nierównych powierzchniach. Precyzja tej innowacji technologicznej pozwala nawet na kodowanie kreskowe! A to oznacza pełną identyfikowalność każdego produktu. Jakie branże odnoszą korzyści z druku przemysłowego w tej technologii?

Metoda laserowa sprawdza się idealnie m.in. w sektorze spożywczym. Służy do trwałego oznaczania opakowań żywności bez obaw o szkodliwe substancje. Dzięki temu producenci mogą zapewnić pełną kontrolę produktów i spełnić rygorystyczne normy branżowe.

CIJ – Continuous Ink Jet

CIJ, czyli druk strumieniowy, to kolejna innowacja w znakowaniu w druku przemysłowym. Jej zaletą jest możliwość nanoszenia zmiennych danych w czasie rzeczywistym podczas procesu produkcyjnego. Dzięki temu na produkcie można umieścić np.:

  • indywidualny numer seryjny,
  • datę ważności,
  • kod kreskowy.

Wszystko to bez zatrzymywania taśmy produkcyjnej. Korzyści w druku przemysłowym z tego tytułu są oczywiste: ogromna oszczędność czasu i pieniędzy.

Drukarki CIJ nie bez przyczyny uchodzą za wyjątkowo wytrzymałe i niezawodne. Świetnie nadają się do pracy w trudnych warunkach fabrycznych. Precyzyjne dysze piezoelektryczne zapewniają wysoką jakość oznaczeń. W efekcie – podobnie jak inne omówione innowacje – druk przemysłowy CIJ sprawdza się zarówno przy nanoszeniu drobnych elementów graficznych, jak i przy kodowaniu kreskowym. Producenci widzą te korzyści i w coraz większym stopniu po nie sięgają.

Warto korzystać z innowacji w druku przemysłowym

Nowoczesne rozwiązania i innowacje wzbogacające druk przemysłowy istnieją tu i teraz. Warto po nie sięgnąć, aby uzyskać realne korzyści dla swojego przedsiębiorstwa. Inwestycja we współczesne technologie drukarskie przekłada się na zyski i przewagę konkurencyjną. Pora, aby i Twoja firma w pełni wykorzystała możliwości, jakie oferują omówione w tym artykule rozwiązania!

Autor

Proformat
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram